ПОКАЗНИКИ ЦІННІСНО-ОРІЄНТОВАНОГО УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВАМИ МАШИНОБУДУВАННЯ НА ОСНОВІ КОНТРОЛІНГУ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2307-5651.20.2021.252603Ключові слова:
витратно-орієнтований підхід, компоненти, механізм, управління витратами, машинобудівне підприємство, контролінг, критерії ефективності, фінансові результати, економічна додана вартістьАнотація
Зміст систем контролінгу, орієнтованих на виробничу діяльність підприємства. Аналіз критеріїв ефективності, що використовуються в системах контролінгу. Досліджено порівняння інформативності показників фінансових результатів та показника економічної доданої вартості. Надано пропозиції щодо організації змісту контролінгу машинобудівного підприємства з використанням показника економічної доданої вартості як показника управління поточною ефективністю та формуванням потенціалу розвитку. У статті розглянуто сутність концепції витратно-орієнтованого управління, висвітлено її позитивні та негативні сторони, визначено основні складові витратно-орієнтованого підходу. Розглянуто механізм управління вартістю підприємства на основі концептуального підходу та його складові елементи. Поглиблення євроінтеграційних процесів та ринкових умов функціонування промислових підприємств в Україні вимагають від вітчизняного виробника побудови новітніх моделей управління бізнесом, які б відповідали потребам сучасної української економіки та конкуренції з боку європейських компаній. Першочерговим завданням фінансово-економічної роботи на підприємстві в такий спосіб є забезпечення фінансової стійкості, ліквідності та ефективності його роботи на всіх рівнях управління в умовах економічної нестабільності та посилення конкуренції. Одним із засобів виконання цього завдання є впровадження вартісної моделі управління. Перехід на новий якісний рівень управління потребує також впровадження інноваційної культури використання сучасних інструментів підтримки процесу прийняття управлінських рішень. Контролінг є саме такою системою, яка інтегрує інструменти інформаційно-аналітичного та методичного забезпечення сучасного менеджменту, а також формує принципово новий підхід до прийняття управлінських рішень та прогресивну філософію управління. Необхідність вивчення витратно-орієнтованої концепції контролінгу та її застосування на підприємствах різних видів економічної діяльності пов'язана з необхідністю прозорого та ефективного управління та інструментів для оцінки впливу управлінських рішень на фактори, що формують вартість бізнесу, а отже врахування враховувати інтереси власників та інвесторів та уникати недобросовісних маніпуляцій з боку керівництва.
Посилання
Dobrovolska O.V. (2010) Controlling as a means of creating long-term competitive advantages at the enterprise. Effective Economy, vol. 1. Available at: www.economy.nayka.com.ua/?op=18llz=111.
Aksenyuk M.M. (2008) Controlling support of enterprise development strategy. Economy and State, no. 7, pp. 40–44.
Official website: Ukrainian statistics data. Available at: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/menu/menu_u/prom.htm.
Damodaran A. (1999) Value Creation and Enhancement: Back to the Future. Los Angeles: Stern School of Business, 468 p.
Official website: Statistics data of JSC Berdichev Machine-Building Plant "Progress". Available at: https://www.progress.ua.
Mayer E. (1993) Controlling as a system of thinking and control / Mayer E .; lane. with him. Yu.G. Hukova and SN Zaitseva; under. ed. S.A. Nikolaeva. Moscow: Finance and Statistics, 96p.
Govorushko T.A., Kronikovsky D.O. (2011) Problematic aspects of controlling implementation in Ukraine. Economic Journal-XXI, no. 1–2, pp. 51–53.
Govorushko T.A., Kronikovsky, D.O. (2014) Research of methods for evaluating the effectiveness of the controlling system. Scientific Bulletin of Kherson State University. Series: Economic Sciences, no. 5, pp. 63–65.
Добровольська О.В. (2010) Контролінг як засіб створення довгострокових конкурентних переваг на підприємстві. Ефек¬тивна економіка. 2010. № 1. URL: www.economy.nayka.com.ua/?op =18llz=111.
Аксенюк М.М. Контролінговий супровід стратегії розвитку підприємства. Економіка і держава. 2008. № 7. С. 40–44;
Офіційний сайт: Дані української статистики. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/menu/menu_u/prom.htm.
Дамодаран А. (1999) Створення та підвищення цінності: Назад у майбутнє. Лос-Анджелес: Школа бізнесу Стерна, 468 с;
Офіційний сайт: Статистичні дані ПАТ «Бердичівський машинобудівний завод «Бердичівський прогрес». URL: https://www.progress.ua.
Майєр Е. Контролінг як система мислення і контролю / Майєр Е.; провулок. з ним. Ю.Г. Гукова та С. Н. Зайцева; під. ред. С.А.Ніколаєва. Москва : Фінанси і статистика, 1993. 96 с.
Говорушко, Т.А. та Кроніковський Д.О. Проблемні аспекти впровадження контролінгу в Україні. Економічний журнал – XXI. 2011. № 1–2. С. 51–53.
Говорушко Т.А., Кроніковський Д.О. Дослідження методів оцінки ефективності системи контролінгу. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Економічні науки. 2014. № 5. С. 63–65.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторські права належать авторам статей.
Розміщуючи матеріали у збірнику наукових праць, автори погоджуються з правом редакції збірника розміщувати матеріали збірника в електронному вигляді на офіційному сайті збірника та інших електронних ресурсах відповідно до законодавства України.